«نفتالی بنت»، نامزد نخست‌وزیری اسرائیل کیست؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
گروهی از احزاب اسرائیل چهارشنبه شب در حالی برای تشکیل دولت آینده این کشور به توافق رسیدند که امیدهای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی برای بقاء در قدرت هنوز به طور کامل رنگ نباخته است.

گروهی از احزاب اسرائیل چهارشنبه شب در حالی برای تشکیل دولت آینده این کشور به توافق رسیدند که امیدهای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی برای بقاء در قدرت هنوز به طور کامل رنگ نباخته است.

نخست وزیر کنونی اسرائیل و متحدانش امیدوار هستند تا بتوانند پیش از زمان رای گیری در کنست (پارلمان اسرائیل) معادلاتی را که منجر به امضای توافق ائتلاف ببین یائیر لاپید، رهبر حزب میانه «یش عتید» با نفتالی بنت، رهبر حزب «یامینا» و شماری دیگر از احزاب شده است برهم بزنند. یکی از عواملی که می تواند در این مسیر به بنیامین نتانیاهو کمک کند همراهی یاریو لوین، رئیس کنست و عضو حزب لیکود با او خواهد بود.

یاریو لوین بنا به مقررات کنست به عنوان رئیس پارلمان این اختیار را دارد تا زمان رای گیری برای تشکیل دولت ائتلافی جدید را تا هفت روز پس از تشکیل اولین جلسه کنست به تعویق بیاندازد. جلسه بعدی پارلمان قرار است روز دوشنبه آینده تشکیل شود و به این ترتیب یاریو لوین می تواند تا ۱۲ روز پس از امضای توافق ائتلاف (روز دوشنبه ۱۴ ژوئن) رای گیری را به تعویق بیاندازد.

تعویق زمان رای گیری به بنیامین نتانیاهو و متحدانش فرصت خواهد داد تا با رایزنی با اعضای احزاب حاضر در این ائتلاف شکننده مانع از تشکیل دولت آینده شوند. در مقابل اما یائیر لاپید درخواست رای گیری برای تغییر رئیس کنست را ارائه کرده است تا روند تشکیل دولت آینده تسریع شود. کسب رای هر کدام از ۱۲۰ عضو کنست چه برای هواداران بنیامین نتانیاهو و چه برای جبهه مخالفان او حیاتی خواهد بود.

انتظار می رود که طی روزهای آینده رایزنی های فشرده ای با اعضای کنست از احزاب مختلف برای کسب رای آنها برای تغییر یا ابقای رئیس کنست و سپس رای اعتماد احتمالی به دولت ائتلافی صورت گیرد.

بنا به توافق امضاء شده بین اعضای «ائتلاف برای تغییر» که هدف اصلی آن برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت است، نفتالی بنت از حزب «یامینا» به مدت دو سال عهده دار سمت نخست وزیری خواهد بود. قرار است در دو سال آخر عمر این دولت یائیر لاپید که طی دو سال ابتدایی در سمت وزیر خارجه فعالیت خواهد کرد به نخست وزیری برسد.

به این ترتیب نفتالی بنت ممکن است ۱۲ روز دیگر یا شاید حتی زودتر کار خود را به عنوان نخست وزیر جدید اسرائیل و جانشین بنیامین نتانیاهو آغاز کند. او به این ترتیب به ۱۲ سال زمامداری رهبر حزب لیکود خاتمه خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو اتحاد مخالفانش را ائتلافی «چپگرا» خوانده و احزاب راستگرای حاضر در این ائتلاف را به «خیانت» به ارزش های راست گرایانه متهم کرده است. یکی از مخاطبان اصلی این سخنان بنیامین نتانیاهو متحد سابقش نفتالی بنت است.

به قدرت رسیدن نفتالی بنت، ۴۹ ساله که سابقه چند دوره وزارت در دولت های تحت رهبری بنیامین نتانیاهو را دارد می تواند حداقل برای گروهی از شهروندان اسرائیلی نویدبخش پایان یک بحران سیاسی طولانی با برگزاری چهار انتخابات پارلمانی باشد.

نفتالی بنت سابقه فعالیت در سمت وزارت اقتصاد، وزارت امور شهروندان ساکن خارج، وزارت آموزش و وزارت دفاع را در کارنامه خود دارد. او طی ماههای گذشته از اعلام نظر در مورد حمایت یا عدم حمایت حزبش از تشکیل دولتی ائتلافی به رهبری بنیامین نتانیاهو سر باز زده بود.

مواضع سیاسی نفتالی بنت

یکی از ویژگی های حیات سیاسی نفتالی بنت را می توان عدم ثبات در موضع گیری ها و غیرقابل پیش بینی بودن دانست. او کمتر از دو ماه پیش در برنامه ای تلویزیونی گفته بود: «من اجازه نخواهم داد لاپید نخست وزیر شود، چه گردشی چه غیرگردشی! زیرا من مردی راستگرا هستم و ارزشها برایم اهمیت دارد.»

این در حالی است که نفتالی بنت اکنون توافقی را با سران دیگر احزاب از جمله یائیر لاپید امضاء کرده است که براساس آن یائیر لاپید پس از دو سال نخست وزیری نفتالی بنت به صورت گردشی جانشین او خواهد شد. وی همچنین هنگام اعلام توافقش با یائیر لاپید از او به عنوان «دوست» خود یاد کرد.

نفتالی بنت که چهار فرزند دارد از هواداران شهرک سازی های اسرائیل و مخالفان تشکیل کشور فلسطینی است. والدین او متولد آمریکا بودند اما خود وی در شهر حیفا در شمال اسرائیل متولد شده است.

او تاجری ثروتمند است که همزمان از خود چهره ای مدرن، مذهبی و ملی گرا ارائه کرده است. نفتالی بنت دلیل حضورش در عرصه سیاست را «تجربه تلخ» جنگ سال ۲۰۰۶ کشورش با گروه حزب الله لبنان ذکر کرده است. او که در آن زمان ۳۴ سال داشت کار خود در دنیای سیاست را به عنوان رئیس دفتر بنیامین نتانیاهو آغاز کرد.

نفتالی بنت به مدت دو سال رئیس دفتر بنیامین نتانیاهو بود اما پس از آن از وی فاصله گرفت. رسانه های اسرائیل دلیل اختلاف بین نفتالی بنت و بنیامین نتانیاهو را نفوذ سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل بر حلقه نزدیکان شوهرش گزارش کرده بودند. نفتالی بنت در سال ۲۰۰۹ به شدت از تصمیم بنیامین نتانیاهو برای کند کردن روند ساخت شهرک های یهودی نشین انتقاد کرد.

او در سال ۲۰۱۳ با احیای حزب «خانه یهودی» که از شهرک نشینان اسرائیلی دفاع می کرد در انتخابات پارلمانی شرکت کرد. این حزب تحت رهبری نفتالی بنت ۱۲ کرسی در کنست به دست آورد و به این ترتیب نفتالی بنت وارد کابینه بنیامین نتانیاهو شد. او در سال ۲۰۱۸ با جدایی از «خانه یهودی» حزب «راست نو» را پایه گذاری کرد.

نفتالی بنت تا سال ۲۰۱۳ به دلیل تابعیت آمریکایی والدینش شهروند ایالات متحده بود. او پس از انتخابش به عنوان عضو کنست مجبور شد تا تابعیت آمریکایی خود را ترک کند.

نفتالی بنت در سال ۲۰۱۲ در مورد تشکیل کشور فلسطینی گفته بود: «هر کاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد تا اطمینان حاصل کنم که آنها هرگز کشوری نخواهند داشت.»

او در سال ۲۰۱۳ ضمن تکرار موضع خود گفت که اسرائیل باید با «مشکل فلسطین» کنار بیاید بدون اینکه نیازی به «عمل جراحی» باشد. او منظور خود از «عمل جراحی» را راه حل دو کشور عنوان کرد و تشکیل کشور فلسطینی را «مشکل آفرین» دانست.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟