شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شامات » بحران لبنان - تحلیل رسانه های بین المللی » برنامه ریزی نامعمول سفر وزیر خارجه فرانسه به لبنان/ آیا فرانسه پرونده لبنان را رها می کند؟

برنامه ریزی نامعمول سفر وزیر خارجه فرانسه به لبنان/ آیا فرانسه پرونده لبنان را رها می کند؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
«ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه قرار است عصر چهارشنبه طی سفری دو روزه به بیروت برود تا با سران سیاسی این کشور دیدار کند. لودریان این بار برگه «محدودیت‌ها» علیه گروهی از سیاستمداران لبنانی را به دست دارد که قرار است ورودشان به خاک فرانسه ممنوع شود.

اما منابع نزدیک به دولت فرانسه در پاریس به «الشرق الاوسط» گفته‌اند که پاریس برنامه‌ای گسترده‌تر در نظر دارد و در حال هماهنگی با امریکا و انگلستان برای وضع تحریم‌های مشترک علیه سیاستمدارانی است که مانع از پیشرفت در روند سیاسی لبنان می‌شوند و نیز کسانی که در پرونده‌های فساد دست دارند.

این منابع گفته‌اند که این تصمیم فرانسه پس از آن گرفته شده که این کشور متوجه شده که تلاش‌هایش برای اجرای تحریم ازطریق اتحادیه اروپا در آینده نزدیک به نتیجه نخواهد رسید.

به گفته این منابع فرانسه درنظر دارد با همکاری امریکا و انگلستان تحریم‌هایی را علیه برخی چهره‌های سیاسی لبنان وضع کند که شامل منع ورود به این کشورها و بلوکه کردن اموال و حتی احتمال محاکمه آنها در دادگاه‌های فرانسه به اتهام فساد می‌شود.

از سوی دیگر اعلام برنامه لودریان در سفرش به بیروت که فقط شامل رئیس جمهور و رئیس مجلس می‌شود برای نیروهای سیاسی لبنان غافلگیرکننده بوده است.

فرانسه تاکنون درباره اینکه چرا وزیر خارجه‌اش با هیچ یک از دیگر سران سیاسی لبنان و از همه مهم‌تر «سعد الحریری» ملاقات نخواهد کرد هیچ توضیحی نداده است.

آنچه در این باره حساسیت برانگیز شده همین است که الحریری رئیس جمهور لبنان و دامادش را به کارشکنی در روند تشکیل دولت متهم می‌کند و دیدار لودریان با عون نوعی بی اعتنایی به الحریری شمرده می شود.

ناظران در بیروت به «الشرق الاوسط» گفته‌اند که این نگرانی در لبنان پیش آمده که این اقدام نخستین گام در مسیر عقب نشینی تدریجی فرانسه از لبنان و رها کردن پرونده لبنان باشد.

هفته گذشته «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه، اعلام کرد که این کشور اقدامات علیه کسانی را که به گفته وی موجب مانع‌تراشی در پیشبرد روند سیاسی لبنان شده‌اند آغاز کرده است.

لودریان در بیانیه‌ای تأکید کرد که فرانسه علیه مفسدان اقتصادی در لبنان نیز اقدامات مشابهی آغاز خواهد کرد.

او افزود که فرانسه به خود حق می‌دهد که علیه همه کسانی که روند خروج لبنان از بحران را با مشکل مواجه کرده‌اند اقدام کند و در این باره با شرکای بین‌المللی در هماهنگی و تماس خواهد بود.

به گفته لودریان این اقدامات با محدودیت ورود این چهره‌های سیاسی به خاک فرانسه آغاز می‌شود.

او جزئیات بیشتری درباره اینکه چه کسانی مشمول این محدودیت‌ها قرار گرفته‌اند ارائه نداد.

 

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰