شما اینجا هستید : صفحه اصلی » خلیج فارس » اقتصاد سیاسی خلیج - تحلیل رسانه های بین المللی » قطر؛اصلی ترین صادرکننده گاز مایع به امارات، کویت و عمان

قطر؛اصلی ترین صادرکننده گاز مایع به امارات، کویت و عمان

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
قطر بزرگترین صادرکننده گاز مایع در جهان بخش عظیمی از نیازهای امارات، کویت و عمان را به انرژی از جمله گاز مایع تامین می کند.

قطر بزرگترین صادرکننده گاز مایع در جهان است، با وجود اینکه بازارهای اصلی گاز مایع قطر خارج از منطقه عربی به خصوص چین، هند، ژاپن و اروپا است، برخی کشورهای عضو شورای همکاری بخش عظیمی از نیازهای خود به انرژی را از قطر وارد می کنند.

بر اساس برآوردهای رسمی، ذخایر قطعی گاز طبیعی قطر به ۸۷۹٫۹ تریلیون فوت مکعب یعنی معادل ۱۲٫۹ درصد از کل ذخایر گاز طبیعی در جهان می رسد.

دوحه به سیاست گسترش سرمایه گذاری در بخش انرژی می پردازد و این در حالی است که ذخایر هنگفتی در میدان گاز شمال کشور حاوی ۱۷۶۰ تریلیون فوت مکعب گاز علاوه بر ۷۰ میلیارد بشکه میعانات و مقادیری گاز مایع و اتلین دارد.

قطر به امارات، کویت و عمان حجم زیادی گاز از طریق توافقنامه های طولانی مدت و پروژه های پیشرفته که عملیات بارگیری را تسهیل و هزینه ها را کاهش می دهد، صادر می کند.

با وجود اینکه در سال ۲۰۱۷ بحران شورای همکاری به وجود آمد، اما قطر همچنان در طول این دوران به همسایگان خود مانند همیشه گاز صادر کرد.

در ۱۲ مه ۲۰۲۱ نیز منابعی به رویترز گفتند که یک تانکر گاز طبیعی نخستین محموله گاز از قطر به امارات را پس از پایان بحران شورای همکاری بارگیری کرد.

پروژه گازی دلفین
این پروژه یکی از بارزترین پروژه های گاز طبیعی در قطر، امارات و عمان به شمار می رود و نخستین پروژه انتقال گاز تصفیه شده از طریق مرزهای شورای همکاری و برزگترین پروژه مربوط به انرژی در منطقه است.

خط لوله گاز دلفین در سال ۱۹۹۹ میلادی برای تولید گاز طبیعی و انتقال آن از میدان گازی شمال قطر به امارات و عمان طراحی شد. طول آن ۳۶۴ کیلومتر است و از راس لفان در قطر به ابوظبی و سپس عمان کشیده می شود.

هزینه کل پروژه ۷ میلیارد دلار است که ۳٫۵ میلیارد دلار آن از هزینه های خط لوله دریایی است.

این پروژه شامل توسعه چاه های گاز و نصب دو سکو در میدان شمالی قطر، پردازش گاز و فشرده سازی گاز در راس لفان قطر، علاوه بر خطوط لوله دریایی از راس لفان تا الطویله در امارات متحده عربی و تأسیسات دریافت گاز در الطویله است.

علاوه بر این، تأمین گاز از قطر به سلطنت عمان از طریق خط لوله العین-فجیره که به طور رسمی پروژه جداگانه ای در نظر گرفته شده، برنامه ریزی شده است.

صادرات به امارات
سهم دولت ابوظبی از مالکیت خط لوله ۵۱ درصد است و سهم باقیمانده آن به دو شرکت اکسیدنتال امریکا و توتال فرانسه متعلق است.

این خط لوله نزدیک به ۲ میلیارد فوت مکعب گاز قطر را به صورت روزانه انتقال می دهد و ۳۰ درصد از ذخایر امارات از انرژی را تشکیل می دهد.

امارات از این گاز در به راه انداختن چندین نیروگاه تولید برق و نیروگاه شیرین سازی آب استفاده می کند.

صادرات به کویت
کویت نزدیک به ۲۸۳ هزار متر مکعب گاز طبیعی در ماه از سال ۲۰۱۶ از قطر وارد می کند اما در مه ۲۰۲۰ بزرگترین توافق با قطر را در چارچوب روابط راهبردی بین طرفین امضا کرد.

طبق توافقنامه امضا شده بین شرکت نفت قطر و شرکت نفت کویت، کویت سالانه نزدیک به ۳ میلیون تن گاز طبیعی مایع از قطر وارد می کند.

براساس این توافقنامه که به مدت ۱۵ سال بسته شده است، محموله های گاز طبیعی مایع از سال ۲۰۲۲ به بندر الزور کویت خواهد رسید.

صادرات به عمان
عمان از تولید کنندگان محلی گاز است که روزانه نزدیک به ۹۶ میلیون متر مکعب برای تامین نیاز محلی خود تولید می کند و به واردات نفت از قطر از طریق خط دلفین نیاز دارد.

براساس توافقنامه ای که تا سال ۲۰۳۲ ادامه خواهد داشت، عمان نزدیک به ۵٫۶۶ میلیون مترمکعب در روز واردات خواهد داشت.

عمان اما حجم بیشتری از گاز مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند که براساس توافقنامه موجود به ۳۰ میلیون مترمکعب در روز می رسد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰