شما اینجا هستید : صفحه اصلی » عراق » اقتصاد عراق_ تحلیل رسانه ها » برنامه عراق و عربستان برای افتتاح دومین گذرگاه مرزی تجاری

برنامه عراق و عربستان برای افتتاح دومین گذرگاه مرزی تجاری

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
برنامه عراق و عربستان برای افتتاح دومین گذرگاه مرزی تجاری
پس از گفت‌وگوهای کمیته هماهنگی عراق و عربستان، دو کشور در نظر دارند گذرگاه مرزی دومی برای مقاصد تجاری و تردد عمره‌گزاران و حجاج افتتاح کنند.

پس از گفت‌وگوهای کمیته هماهنگی عراق و عربستان، دو کشور در نظر دارند گذرگاه مرزی دومی برای مقاصد تجاری و تردد عمره‌گزاران و حجاج افتتاح کنند.

گذرگاه جدید در استان مرزی المثنی در جنوب عراق در همسایگی استان رفحاء عربستان قرار دارد، این در حالی است که دو کشور کمتر از یک سال پیش گذرگاه عرعر واقع در استان الانبار و منطقه عرعر عربستان را پس از ۳ سال تعطیلی به روی تبادلات تجاری بازگشایی کردند.

در همین رابطه، یک مسئول عراقی به العربی الجدید گفت: اقدامات لازم برای ایجاد گذرگاه جدید به زودی آغاز خواهد شد و طرف سعودی مسئولیت تعمیر و بهسازی این گذرگاه را برعهده خواهد داشت و طرف عراقی نیز در تلاش برای ساخت سکوی تبادل تجاری مرزی برای ترانزیت کالاها، انبارها و نیز بهسازی مسیرهای منتهی به این گذرگاه از مرکز استان المثنی و دیگر شهرهای جنوبی عراق است.

این مقام عراقی، افتتاح این گذرگاه را گامی مهم توصیف کرد و افزود: این اقدام منجر به اشتغالزایی برای دستکم ۵ هزار نفر از اهالی این منطقه می شود همچنین قابل پیش‌بینی است که تبادلات تجاری و ترانزیت کالاها به بهبود وضعیت معیشتی منطقه بینجامد.

در پی نشست‌های اعضای کمیته هماهنگی عراق و عربستان به ریاست «ناصر الشبلی»، وزیر حمل و نقل عراق، این وزارتخانه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل ثبات امنیتی در جنوب عراق، وجود طرح‌های سرمایه‌گذاری و موقعیت جغرافیایی مناسب این منطقه و نیز کوتاه کردن مسیر حجاج به جای مسافت طولانی گذرگاه عرعر در الانبار، مقدمات ایجاد گذرگاه جدید با عربستان فراهم شده است.

برنامه افتتاح گذرگاه جدید پس از ۲ هفته از سفر «عبدالعزیر بن نایف»، وزیر کشور عربستان به بغداد و دیدار با مسئولان عراقی اعلام می شود.

اداره آمار عربستان پیشتر اعلام کرد حجم مبادلات تجاری میان بغداد و ریاض در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۹۰۰ میلیون دلار بوده که ۱۵ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است.

این نهاد عربستانی افزود: ارزش صادرات عربستان به عراق ۸۹۸٫۳ میلیون دلار و واردات از عراق ۱۱٫۸ میلیون دلار بوده است.

گذرگاه مرزی عرعر به هنگام حمله ارتش بعث به کویت در سال ۱۹۹۰ تعطیل شد تا اینکه بار دیگر در سال ۲۰۱۳ به صورت محدود بازگشایی شد اما مجددا پس از تسلط داعش بر شهرهای غربی و شمالی عراق به مدت ۷ سال تا نوامبر ۲۰۲۰ بسته شد.

عربستان در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی مناسبات دیپماتیک خود با عراق را پس از ۲۵ سال به خاطر حمله صدام به کویت از سر گرفت.

 

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰