شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شامات » بحران لبنان - تحلیل رسانه های بین المللی » میانجیگری مصر برای حل بحران عدم تشکیل دولت جدید در لبنان

میانجیگری مصر برای حل بحران عدم تشکیل دولت جدید در لبنان

Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
«سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه این هفته در سفر به بیروت، نامه «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری این کشور را به «میشل عون»، همتای لبنانی وی تحویل خواهد داد.

به گزارش کانال mtv لبنان، هدف از سفر شکری و رساندن نامه السیسی به عون هموارسازی موانع پیش روی تشکیل دولت جدید لبنان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی مصر قرار است در این سفر علاوه بر عون، با «نبیه بری»، رئیس پارلمان و «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان و دیگر شخصیت‌های سیاسی این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت قبلی لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا داد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند. در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دیدند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰