شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شبه قاره » مذاکرات صلح افغانی - تحلیل رسانه های بین المللی » نتیجه مذاکره با پنج قدرت: آزادی زندانیان و حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه

نتیجه مذاکره با پنج قدرت: آزادی زندانیان و حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
طالبان می‌گوید در نشست پنج‌جانبه با آمریکا، روسیه، چین و پاکستان توافق شد آنها در راستای حذف نام رهبران طالبان از فهرست تحریم‌ها اقدام کنند

مذاکره‌کنندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر با نمایندگان ویژه آمریکا، پاکستان، روسیه و چین درباره آزادی زندانیان و حذف نام رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرده‌اند.

محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان، گفت: «نشست پنج‌جانبه میان امارت اسلامی افغانستان، ایالات متحده آمریکا، فدراتیف روسیه، چین و پاکستان در دوحه برگزار شد. در این نشست پیرامون حذف نام رهبران و اعضای امارت اسلامی افغانستان از فهرست‌های سیاه و جایزه، رهایی زندانیان متباقی، وضعیت فعلی کشور و موارد ذی‌ربط روند صلح بحث و تبادل نظر صورت گرفت.»

او افزود که در این جلسه همه طرف‌ها توافق کردند که برای حذف نام رهبران طالبان از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد کار خود را عملا آغاز کنند.

ده‌ها رهبر طالبان همچنان به دلایل اقدام‌ها‌ی تروریستی در فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارند و بیش از هفت هزار عضو این گروه در زندان‌های دولت افغانستان به سر می‌برند.

حذف نام رهبران و آزادی زندانیان دو شرط اساسی طالبان برای شرکت در نشست صلح استانبول بود که به تعویق افتاد.

دولت افغانستان که بیش از پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرده است، تاکید دارد که تقریبا همه آنها دوباره به میدان‌های نبرد بازگشته‌اند و هیچ زندانی دیگری تا برقراری آتش‌بس آزاد نخواهد شد.

اما طرف طالبان که با آمریکا توافقنامه صلح امضاء کرده است، بحث آزادی زندانیان را نیز با نمایندگان واشینگتن مطرح می‌کند.

محمد نعیم درباره دیدار شب گذشته (جمعه) پنج‌جانبه می‌گوید: «از طرف امارت اسلامی افغانستان هیئت عالی‌رتبه‌ای به‌ رهبری محترم شیر محمد عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی و تیم مذاکراتی امارت اسلامی افغانستان، شرکت کردند. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح، ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه، وانگ یو، سفیر چین در کابل و ژو جیان، سفیر چین در دوحه، صادق خان، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان و منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل در این نشست شرکت کرده‌اند.»

مذاکره طالبان در حالی با طرف‌های خارجی جریان دارد که بمب‌گذاری و کشتار غیرنظامیان در أفغانستان همچنان قربانی می‌گیرد.

شب گذشته (جمعه) در تازه‌ترین مورد، انفجاری در مرکز ولایت لوگر جان دست‌کم ۳۰ نفر را گرفت و بیش از ۶۰ نفر دیگر را مجروح کرد.

اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کشور، ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، گفت طالبان حتی در ماه مبارک رمضان که ماه رحمت و بخشش است، از کشتار مردم ما و آسیب رساندن به تاسیسات عام‌المنفعه دست برنمی‌دارند.

او گفت: «طالبان برای این کشتار جمعی مردم مسلمان افغانستان، در پیشگاه خداوند متعال و نزد مردم افغانستان، مسئول هستند. طالبان با ادامه جنگ نامشروع و خشونتشان علیه مردم، یک‌بار دیگر نشان دادند که نه‌تنها به حل بحران کنونی به شکل صلح‌آمیز و اساسی اراده ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده برای صلح را نابود می‌کند.»

 

منبع:https://www.independentpersian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰