شما اینجا هستید : صفحه اصلی » آمریکا » تقابل ایران و آمریکا - تحلیل رسانه های بین المللی » بازگشت به برجام لازم‌ترین اقدامی است که آمریکا باید انجام دهد. برجام جایگزینی ندارد

بازگشت به برجام لازم‌ترین اقدامی است که آمریکا باید انجام دهد. برجام جایگزینی ندارد

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
منتقدان و مخالفان برجام از جمله نویسندگان بیانیه‌های «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» مستمرا از لزوم یک «توافق بهتر» سخن می‌گویند، ولی این ترکیب نمی‌تواند این توافق را به خوبی توصیف کند. در واقع «توافق بهتر» از نگاه مخالفان برجام بیشتر مبتنی بر ادامه سیاست شکست‌خورده «فشار حداکثری» با همکاری و همراهی و مشاوره دائمی دولت بنیامین نتانیاهو است- که معنایی جز پذیرش خرابکاری‌های “اسرائیل” در روند دیپلماسی آمریکا نخواهد داشت.

بخش دوم:

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» و متحدانش و دیگر مخالفان برجام اگر در سیاست‌ها و اهداف خود صادق بودند، بی‌تردید تاکنون متوجه شده بودند که ادامه سیاست شکست‌خورده تغییر رژیم با کمک و حمایت #آمریکا- که در خاورمیانه تاریخی ناخوشایند از بی‌شمار اقدام شکست‌خورده در این زمینه دارد- راه به جایی نخواهد برد. رویکردی که تا زمانی که درک نشود، مخالفت با برجام تنها خطر درگیری نظامی را افزایش خواهد داد و البته باعث گسترش تسلیحات هسته‌ای، به هم خوردن ثبات خاورمیانه و ایجاد خطر برای صلح و منافع ایالات متحده آمریکا خواهد شد.

درباره روند حاکم بر روابط آمریکا با جمهوری اسلامی ایران باید گفت بعد از ابراز تمایل جو بایدن به احیای توافق هسته‌ای، مخالفت‌هایی که در زمان مذاکرات اولیه بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مشاهده می‌شد، دوباره با شدت و حدت بیشتر آغاز شده‌اند. یعنی همان آدم‌ها و کشورها و سازمان‌ها همان حرف‌های قبلی و همان استدلال‌ها را تکرار می‌کنند و این در حالی است که چند سال گذشته و در هر دو کشور دولت‌ها و سیاست‌هایی کاملا متفاوت بر سر کارند.

برجام در زمان خودش توانست با اعمال محدودیت‌های شدید بر برنامه هسته‌ای ایران، بیشتر مسیرهای جمهوری اسلامی به سمت تسلیحات هسته‌ای را مسدود کند. این یعنی برجام باعث شد «زمان شکست» یا به بیانی دیگر فاصله تصمیم‌گیری تا ساخت سلاح هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران طولانی‌تر شده و به بیش از یک سال و چند ماه برسد- که این زمان پیش از برجام دو یا سه ماه بود. خروج ترامپ از برجام خیلی زود نتایجش را آشکار کرد و دوباره جمهوری اسلامی را در آستانه دستیابی به تسلیحات هسته‌ای- نظامی قرار داد. در این میان سیاست «فشار حداکثری» ترامپ هم یک شکست حداکثری بود و ماجرا را به جایی رساند که حالا جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۲ برابر میزان مجاز در برجام اورانیوم دارد و زمان شکست این کشور هم کوتاه‌تر شده است. بگذریم از این که علاوه بر زمینه هسته‌ای، در جنگ اقتصادی و سیاسی هم جمهوری اسلامی از تبعات تحریم‌های آمریکا رسته و توانسته نفوذ خود را در منطقه افزایش دهد.

به این دلیل است که می‌توان گفت بازگشت آمریکا به برجام لازم‌ترین اقدامی است که این کشور باید انجام دهد و مخالفت با این اتفاق منطقی و قابل درک نیست. مگر این که هدف و انگیزه مخالفان نه یک «توافق بهتر»، بلکه عدم توافق با جمهوری اسلامی ایران باشد. اتفاقی که در ادامه انزوای تجاری و دیپلماتیک جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت. هدفی که در هفته‌های اخیر باعث اجماع مخالفان سرسخت برجام شده و آن‌ها را حول محوری واحد گرد آورده است.

منبع:https://nationalinterest.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰