شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شامات » بحران سوریه - تحلیل رسانه های بین المللی » دلیل تسریع روند نزدیکی روابط بین امارات و سوریه چیست؟

دلیل تسریع روند نزدیکی روابط بین امارات و سوریه چیست؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
امارات در سوریه به دنبال آن است تا جایگاه خود به عنوان دومین سرمایه گذار بزرگ در میان کشورهای عربی در سوریه را باز پس بگیرد.

همزمان با تشدید روند احیای روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین امارات متحده عربی و سوریه، «عبدالله بن طوق»، وزیر اقتصاد امارات، در دیدار با «محمد سامر الخلیل»، همتای سوری خود، تشکیل مجدد و احیای شورای مشترک تجار را مورد بررسی قرار داد.

پس از آنکه بیش از ۱۰ سال روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین سوریه و برخی از کشورهای عربی متوقف شده بود، اخیرا برخی کشورهای عربی روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با سوریه را به تدریج از سرگرفتند.

دیدارها و تماس ها
وزارت اقتصاد سوریه در ۳ اکتبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که وزیر اقتصاد سوریه با همتای اماراتی خود دیدار کرد.

در این دیدار که در حاشیه نمایشگاه بین المللی اکسپو ۲۰۲۰ دبی برگزار شد، دو طرف بر سر تشویق مبادله تجاری و سرمایه گذاری و همکاری در سطح اقتصادی بین سوریه و امارات توافق کردند.

وزیر اقتصاد سوریه در این دیدار به تشریح قانون سرمایه گذاری در سوریه که محیط مناسب و جالب توجه ای را در مرحله بهبود و بازسازی ایجاد می کند و سرمایه گذاران را به ایجاد پروژه در همه زمینه ها تشویق خواهد کرد، پرداخت.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در این خصوص گفت که دو طرف در این مذاکرات درباره مسائل اقتصادی دارای اهمیت مشترک از جمله توافق بر سر تشکیل مجدد و احیای شورای مشترک تجار سوری و اماراتی با هدف تشویق مبادله تجاری، سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی بین دو کشور رایزنی کردند.

پیش از این نیز «سهیل المزروعی»، وزیر انرژی و زیرساخت های امارات با «تمام رعد»، وزیر منابع آبی سوریه در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ در دبی دیدار کرده بود و دو طرف درباره تقویت همکاری مشترک در زمینه های مختلف به خصوص پرونده آب و انرژی گفت وگو کرده بودند.

المزروعی اشاره کرده بود که امارات به اقدام عربی مشترک به خصوص در بخش آب اعتقاد دارد و از هرگونه اقدامی که برای انتقال تجربه امارات در زمینه خصوصی سازی بخش های حیاتی و تبادل تجربه و حمایت از پروژه های سرمایه گذاری در دمشق لازم باشد، استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، وزیر انرژی امارات تاکید کرده بود که کشور آماده کمک به بازسازی سوریه با هدف تقویت توسعه آن و بازگشت اوضاع به پیش از جنگ داخلی در سوریه است.

مهم تر از این دیدارها، گفت وگوی تلفنی بین «محمد بن زاید»، ولیعهد امارات و «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه در ۲۷ مارس ۲۰۲۰ است که دو طرف درباره آخرین تحولات و پیامدهای ویروس کرونا در منطقه و جهان و اقدامات و تدابیر اتخاذ شده از سوی دو کشور برای مقابله با این بیماری گفت وگو کردند.

بن زاید بر حمایت امارات از سوریه برای غلبه بر این ویروس تاکید کرد و اسد نیز از این اقدام استقبال، و از موضع امارات در این خصوص قدردانی کرد.

بازگشت روابط پس از تنش
روابط بین امارات و سوریه از فوریه ۲۰۱۲ قطع شد اما مقامات امارات در ۲۰ ژوئن ۲۰۲۱ اعلام کردند که آماده از سرگیری پروازها بین امارات و سوریه از طریق دو فرودگاه دبی و شارقه هستند.

اخیرا نیز برخی کشورهای عربی که بارزترین آنها عراق، عمان و بحرین هستند، آمادگی خود برای ازسرگیری پروازها به دمشق را اعلام کردند.

امارات از نخستین کشورهای عربی محسوب می شود که سفارت خود در دمشق را در دسامبر ۲۰۱۸ بازگشایی کرد.

تشدید روند نزدیکی روابط
«هانی الجمل»، کارشناس مسائل سیاسی و منطقه ای عربی معتقد است که از دلایل بازگشت روابط امارات وسوریه در حال حاضر، تمایل امارات برای از بین بردن قانون قیصر (سزار) است که سوریه را محاصره کرده است.

به گفته الجمل، امارات از نخستین کشورهایی است که سفارت خود در دمشق را برای احیا و از سرگیری ارتباط بین سوریه با سایر کشورها، بازگشایی کرد.

وی اشاره دارد که امارات از تلاش ها برای صلح بین نیروهای حاضر در خاک سوریه و همچنین برخی گروه های معتدل برای گفت وگوی سیاسی مجدد در داخل کشور حمایت کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی و منطقه عربی، توضیح می دهد که تلاش های امارات با هدف حضور نظام سوریه در بخشی از این معادله و تلاش برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب بوده است.

الجمل بیان می کند که احتمال دارد آشتی و صلح در میان گروه های حاضر در خاک سوریه، بخشی از تلاش های امارات برای به حاشیه راندن توافقات ایران با سوریه باشد.

ابعاد اقتصادی
امارات پیش از سال ۲۰۱۱، دومین سرمایه گذار بزرگ در میان کشورهای عربی در سوریه به ویژه در بخش املاک و مستغلات و گردشگری بود. گزارش ها حاکی از آن است که ارزش کل سرمایه گذاری های امارات در سوریه در ابتدای ۲۰۱۱، بیش از ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

گزارش ها نشان می دهد امارات بزرگترین منبع سرمایه گذاری خارجی مستقیم در سوریه طی دهه نخست قرن کنونی میلادی بوده به گونه ای که حجم تجارت بین دو کشور در سال ۲۰۰۹ نزدیک به ۳۳۲ میلیون دلار بوده است.

به گفته الجمل، مشخص است که امارات یکی از کشورهای عربی دارای سیستم های اقتصادی متنوع و سازوکارهای بازار آزاد است بنابراین اکسپو که محلفی برای همگرایی اقتصادی بوده، یک اتفاق مهم برای عقد قراردادهای اقتصادی به شمار می رود.

وی توضیح داد که بازسازی سوریه از قراردادهای بزرگ بوده که برخی کشورها تلاش کردند با میانجیگری و همکاری امارات، آن را احیا و به آن اقدام کرده تا سوریه را از لحاظ روابط سیاسی و اقتصادی به حالت قبل بازگردانند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰