شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شامات » بحران لبنان - تحلیل رسانه های بین المللی » دیدار و گفت وگوی وزیر خارجه ایران با مقامات لبنانی

دیدار و گفت وگوی وزیر خارجه ایران با مقامات لبنانی

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
وزیر امور خارجه ایران در سفر به لبنان، با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان لبنان پیرامون موضوعات روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای گفتگو کرد.

«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران امروز پنجشنبه با مقامات لبنان از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان این کشور دیدار و پیرامون موضوعات روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای گفتگو کرد.

وی در ملاقات با «میشل عون»، رئیس جمهو لبنان که در کاخ ریاست جمهوری لبنان برگزار شد، تشکیل دولت جدید در لبنان را تبریک گفت و ضمن تاکید بر حمایت قوی جمهوری اسلامی ایران از لبنان، آمادگی دولت برای ارائه حمایت همه جانبه به لبنان اعلام کرد.

رئیس جمهور لبنان نیز اظهار داشت در لبنان چه مردم و چه مسئولین، ایران را دوست خود می دانند و ما همواره حمایت های جمهوری اسلامی ایران را در کنار خود احساس می‌کنیم.

عون گفتگوهای میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را مهم خواند و ارتباطات نیک میان جمهوری اسلامی ایران را مایه خشنودی لبنان و عامل آرامش منطقه دانست.

وزیر امور خارجه ایران به توانمندی‌های فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در پروژه‌های توسعه‌ای لبنان حضور قوی داشته و به ویژه در پروژه‌های نیروگاهی این کشور شرکت‌های ایرانی در تراز بالای جهانی را در لبنان فعال نماید.

امیر عبداللهیان سپس در دیدار با «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان ضمن تبریک به مناسبت تشکیل دولت جدید در لبنان، نقش سازنده مجلس نمایندگان و ریاست آن در تشکیل دولت جدید و گام برداشتن در جهت تحکیم وحدت ملی را مورد ستایش قرار داد و بار دیگر درگذشت همسر امام موسی صدر را تسلیت گفت.

وزیر امور خارجه ایران تقویت دوستان جمهوری اسلامی ایران را یکی از محورهای اصلی سیاست های دولت جدید ایران خواند و تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران آماده فراهم آوردن زمینه گسترش همکاری‌های دو کشور و تشویق فعالان اقتصادی ایران برای حضور در لبنان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با اجرای پروژه‌های مختلف در لبنان مشکل کمبود برق این کشور را برطرف نماید. همچنین شرکت‌های فنی و مهندسی ایران توانایی ارائه خدمات به بازار لبنان با کیفیتی در سطح بالای جهانی و با قیمت پایین‌تر را دارند.

نبیه بری نیز ضمن تشکر از پیام های تبریک مقامات ایرانی به مناسبت تشکیل دولت جدید در لبنان و ابراز خرسندی از سفر وزیر امور خارجه ایران، روابط خوب و همکاری کشورش با ایران و روابط خوب و همکاری کشورش با جمهوری اسلامی ایران و دریافت خدمات فنی و مهندسی از ایران در زمینه‌های مختلف را یک ضرورت برای توسعه لبنان توصیف نمود.

وی افزود: ما معتقدیم که دوست را باید در زمان سختی‌ها شناخت و ایران کشوری بوده است که در زمان‌های دشوار در کنار لبنان بوده و به تحکیم و ارتقاء جایگاه آن در منطقه مساعدت کرده است.

 

امیر عبداللهیان سپس در دیدار با «نجیب میقاتی»، نخست وزیر لبنان ضمن تبریک به مناسبت تشکیل دولت جدید لبنان تصریح نمود جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه در هر عرصه‌ای در کنار مردم لبنان ایستاده است و آمادگی دارد به این کشور کمک کند.

وزیر امور خارجه ایران زمینه‌های همکاری دو کشور در زمینه انرژی برق نفت و گاز را تشریح و آمادگی ایران را برای کمک به حل مشکل کمبود برق در لبنان و همچنین تامین نفت و گاز مورد نیاز این کشور در چارچوب حقوق بین المللی را مورد اشاره قرار داد.

نخست وزیر لبنان نیز ضمن ابراز قدردانی از اراده نیک جمهوری اسلامی ایران در گسترش روابط با کشورش، ایران را قدرت بزرگ اقتصادی و فعال توصیف و تاکید کرد ایران در زمینه‌های اقتصادی از قدرتمندی برخوردار است. وی همکاری کشورهای منطقه و ایران را برای کل منطقه مفید ارزیابی نمود.

وزیر امور خارجه ایران در بخشی از این دیدار، سیاست های جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با گسترش مناسبات دوستانه با کشورهای منطقه و نحوه بازگشت به مذاکرات هسته‌ای و تحولات افغانستان را تشریح کرد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰