شما اینجا هستید : صفحه اصلی » عراق » دولت کاظمی - تحلیل رسانه های بین المللی » «مصطفی الکاظمی»: انتخابات تنها راه برای تحقق تغییرات سیاسی مطلوب است/ ادعای رضایت کامل از عملکرد دولت ندارم

«مصطفی الکاظمی»: انتخابات تنها راه برای تحقق تغییرات سیاسی مطلوب است/ ادعای رضایت کامل از عملکرد دولت ندارم

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
نخست‌وزیر عراق اعلام کرد انتخابات تنها راه برای تحقق تغییرات سیاسی مطلوب در کشور است.

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد انتخابات تنها راه برای تحقق تغییرات سیاسی مطلوب در کشور است.

الکاظمی در سخنرانی تلویزیونی پس از اتمام رای‌گیری ویژه برای نیروهای امنیتی، آوارگان و زندانیان اظهار داشت: مسئولیت ما، فراهم‌سازی فضای مناسب و لازم برای تضمین سلامت انتخابات است، ما اجازه نخواهیم داد تا تخلفی در فرایند انتخاباتی صورت گیرد.

وی با تاکید بر استقلال عراق گفت: عراق حیات خلوت هیچکس نیست و فراتر از همه اعتبارات سیاسی قرار دارد.

نخست‌وزیر عراق اظهار داشت: دولت خود را از ورود به انتخابات یا طرفداری از گروهی خاص برحذر داشت.

وی گفت: دولت موفق شد ۱۲ میلیارد دلار به ذخایر بانک مرکزی بیفزاید.

الکاظمی با اشاره به تکمیل طرح اتصال خطوط برق با کشورهای عربی و شورای همکاری در سال آتی، تصریح کرد: ما موفق شدیم در تولید برق به سطح ۲۱ هزار مگاوات در روز برسیم و اکنون سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در زمینه انرژی خورشیدی در جریان است.

وی گفت: طی یک سال گذشته تلاش‌های استثنایی برای برای مقابله با اشتباهات فاجعه‌بار ناشی از سوء برنامه‌ریزی در سال‌های گذشته انجام دادیم و پروژه‌های سرمایه‌گذاری بزرگی عرضه کرده و شرکت‌های بین‌المللی را جذب کردیم و در همین رابطه، پروژه بندر بزرگ فاو را احیا کردیم تا یکی از مهم ترین بنادر منطقه باشد.

نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه نیروهای امنیتی موفق به دستگیری و از پای در آوردن مهم‌ترین شخصیت‌های تروریستی شدند، تاکید کرد: در مقابله با سلاح بی ضابطه تردید به خود راه ندادیم و ده‌ها تن را بازداشت کردیم.

وی با اشاره به اینکه هدف از برنامه اصلاحاتی، قرار گرفتن عراق در ردیف کشورهای پیشرفته است، تصریح کرد: من نامزد انتخابات نیستم اما برخی تلاش دارند تا از بحران های عراق در امور سیاسی و انتخاباتی سوء استفاده کنند.

کاظمی ادامه داد: دغدغه ما خلق محیط سیاسی و امنیتی مناسب برای برگزاری انتخاباتی سالم، شفاف و امن بود که مطابق به دیدگاه ملی شهروندان و در راستای صیانت از کرامت آنها باشد.

وی گفت: من ادعای رضایت کامل از عملکرد دولت ندارم چرا که با توجه به شرایط بحرانی نمی‌توان در یک سال انتظار تحقق همه اهداف را داشت اما علیرغم شک و تردیدهای برخی ما موفق شدیم موعد برگزاری انتخابات زودهنگام را مشخص کنیم که بعد از آن با موافقت گروه‌های سیاسی و تصویب پارلمان، کمیساریای عالی انتخابات زمان آن را به ۱۰ اکتبر به تاخیر انداخت و اکنون پس از برگزاری رای گیری ویژه تنها ساعاتی با برگزاری رای گیری سراسری فاصله داریم.

الکاظمی افزود: عراق مِلک هیچکس نیست و دولتمرد باید پیش از پایبندی به رویکرد حزبی، مذهبی و یا قومی باید به عراق تعهد داشته باشد، ما به خاطر منافع عراق سکوت کردیم و تنها ملت عراق غایت و هدف ما بود.

وی اظهار داشت: علیرغم وخامت بحران برق در عراق ما طی یک سال تلاش‌های بسیاری برای بهبود وضعیت برق رسانی و رفع اشکالات فاجعه بار گدشته انجام دادیم و برای نخستین بار در تاریخ عراق، تولید برق در روز به ۲۱ هزار مگاوات رسید.

الکاظمی تصریح کرد: مشکل برق با اتصال خطوط برق با کشورهای همسایه رفع شد و به زودی خطوط برق علاوه بر ایران به شبکه بین‌المللی برق با کشورهای شورای همکاری یا اردن، مصر، ترکیه در سال جاری متصل خواهد شد.

نخست‌وزیر عراق اظهار داشت: ما برای بازیابی اعتماد به نیروهای امنیتی و نظامی سلسله اقدامات و تصمیماتی را گرفتیم و نیروهای امنیتی‌مان موفق شدند مهمترین سرکردگان داعش را یکی پس از دیگری از پای درآورند.

الکاظمی گفت: مردم به زودی در انتخاباتی شرکت خواهند کرد که امن‌ترین انتخابات از سال ۲۰۰۳ میلادی به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: اعمال فشارها و تهدیدات و تخریب‌ها ما را از بازداشت، محاکمه و زندانی کردن دانه درشت‌های فساد در عراق بازنداشت و تا امروز بیش از ۵۰ پرونده فساد را باز کرده ایم.

الکاظمی گفت: یک سال پیش عراق به دلیل آشفتگی در سیاست خارجی شاهد فضای بسته سیاسی در داخل و خارج از کشور بود اما ما سوگند یاد کردیم که جایگاه عراق را در محافل بین المللی ارتقا بخشیم و کشور طی یک سال گذشته شاهد تغییری قابل توجه در شیوه تعامل و رابطه با همسایگان و جامعه جهانی بود که کنفرانس بغداد برای شراکت و همکاری و کنفرانس همکاری عراق، مصر و اردن و نیز سفر پاپ از نمونه های آن است.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰