شما اینجا هستید : صفحه اصلی » خلیج فارس » اقتصاد سیاسی خلیج - تحلیل رسانه های بین المللی » ارزش سهام شرکت سعودی آرامکو؛ ۳ برابر بودجه ۵ کشور عربی

ارزش سهام شرکت سعودی آرامکو؛ ۳ برابر بودجه ۵ کشور عربی

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
ارزش سهام شرکت آرامکو عربستان به بیش از ۲ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد تا به بیش از تولید ناخالص داخلی ۵ کشور عربی و ۳ برابر بودجه این کشورها در سال ۲۰۲۱ میلادی برسد.

 ارزش سهام شرکت نفتی بزرگ عربستان (آرامکو) به بیش از ۲ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد تا به بیش از تولید ناخالص داخلی ۵ کشور عربی و ۳ برابر بودجه این کشورها در سال ۲۰۲۱ میلادی برسد.

شرکت سعودی آرامکو پس از شرکت اپل به ارزش ۲٫۴ تریلیون دلار و شرکت ماکروسافت به ارزش ۲٫۲ تریلیون دلار باارزش‌ترین شرکت در بورس به شمار می رود.

ارزش سهام این شرکت سعودی با رشد ۲ درصدی به ۳۸ ریال برای هر سهم (۱۰٫۱۳ دلار) و ارزش کل سهام این شرکت به ۷٫۶ تریلیون ریال (۲٫۰۲۶ تریلیون دلار) رسید.

همزمان با افزایش ارزش سهام شرکت آرامکو، بهای نفت به بیش از ۸۲٫۹ دلار برای هر بشکه رسید که تقریبا از اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی بی سابقه است.

آرامکو در سه‌ماهه دوم سال جاری بیشترین سود خالص فصلی را از زمان ورود به بورس عربستان در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی داشته که با ۲۸۷٫۸درصد به ۹۵٫۴۷ میلیارد ریال رسیده است.

دولت عربستان در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی آرامکو را قیمت ۳۲ ریال (۸٫۵۳ دلار) برای هر سهم وارد بورس کرد که ارزش شرکت در آن زمان ۱٫۷۰۶ تریلیون دلار برآورد می‌شد.

بزرگ‌ترین اقتصادهای عربی

با رسیدن ارزش سهام آرامکو به ۲ تریلیون دلار، ارزش این شرکت بیشتر از تولید ناخالص داخلی مجموع کشورهای عربستان، امارات، مصر و قطر است.

به گزارش مجله فوربز تولید ناخالص داخلی ۵ کشور مذکور در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۱۹۵۷ میلیارد دلار رسیده است.

از لحاظ مقایسه با بودجه ۵ کشور عربی مذکور، ارزش سهام بودجه آرامکو ۳ برابر بیشتر از بودجه این کشورهاست که مجموعا ۶۳۸ میلیارد دلار برآورد می شود.

بودجه عربستان در سال جاری ۲۶۴ میلیارد دلار، امارات ۱۱۲ میلیارد دلار، مصر ۱۵۸ میلیارد دلار، عراق ۸۸ میلیارد دلار و قطر ۵۳٫۴ میلیارد دلار بوده است.

 
 
منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰