شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شامات » بحران سوریه - تحلیل رسانه های بین المللی » وزیر نفت سوریه: خط لوله برای انتقال گاز مصر به لبنان آماده است

وزیر نفت سوریه: خط لوله برای انتقال گاز مصر به لبنان آماده است

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
وزیر نفت سوریه: خط لوله برای انتقال گاز مصر به لبنان آماده است
وزیر نفت و معدن سوریه اعلام کرد خط گاز عربی در داخل سوریه برای انتقال گاز مصر به لبنان آماده است.

«بسام طعمه»، وزیر نفت و معدن سوریه اعلام کرد خط گاز عربی در داخل سوریه برای انتقال گاز مصر به لبنان آماده است.

طعمه اظهار داشت: سوریه در برابر عبور خط لوله و گاز مصر از اراضی این کشور به موجب توافقات امضا شده، حجمی از گاز دریافت خواهد کرد و این توافق تاثیر مثبتی در تولید انرژی برق خواهد داشت.

وی گفت: خط انتقال گاز مصر به لبنان در سوریه که بخشی از شبکه گاز داخلی است مورد تعمیر قرار گرفته است چرا که تاکنون ده‌ها بار مورد حمله تروریستی و قرار گرفته و تجهیزات ایستگاه‌ها در مرز اردن به سرقت رفته بود.

به گفنه وزیر نفت سوریه، خط لوله گاز عربی از مرز اردن تا منطقه الریان در مرکز سوریه ۳۲۰ کیلومتر طول و ۳۶ اینچ قُطر دارد و می‌تواند سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز را از مصر به لبنان انتقال دهد همچنین طول خط لوله از الریان تا الدبوسیه ۶۵ کیلومتر و ۲۴ اینچ قطر دارد و از داخل اراضی لبنان تا نیروگاه دیرعمار ۳۶ کیلومتر طول دارد.

این مقام سوری گفت: توافقی که پیشتر برای انتقال سوخت میان شرکت گاز سوریه و سازمان منابع گاز طبیعی مصر امضا شده بود بر پرداخت هزینه انتقال گاز مصر به لبنان از طریق اراضی سوریه به صورت نقدی یا معادل گازی آن تصریح داشت.

وی گفت: این خط انتقال گاز تا آغاز سال ۲۰۰۹ فعال بود اما به دلیل افت گاز تولیدی در مصر در سال ۲۰۱۲ متوقف شد.

وزیر نفت سوریه تاکید کرد: این همکاری با کشورهای عربی گامی در مسیر بازیابی مناسبات در راستای کمک به اقتصاد سوریه و کاستن از پیامدهای محاصره امریکاست.

«یونس کریم»، تحلیلگر اقتصادی سوری درباره فواید این پروژه و تاثیر آن در بهبود برق‌رسانی به شهروندان سوری گفت: خط گاز عربی موضوع جدیدی نیست بلکه به سال ۲۰۰۸ میلادی باز میگردد اما به دلیل وتو امریکا علیه سوریه عملیاتی نشده است.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰