شما اینجا هستید : صفحه اصلی » عراق » دولت کاظمی - تحلیل رسانه های بین المللی » خط و نشان صدر برای کشورهای همسایه؛ در امور عراق دخالت نکنید

خط و نشان صدر برای کشورهای همسایه؛ در امور عراق دخالت نکنید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رهبر جریان صدر اعلام کرد به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد در تشکیل دولت عراق مداخله کند و آنچه این روزها در کشور می‌‌گذرد، منازعه‌ای دموکراتیک است.

«سید مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر اعلام کرد به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد در تشکیل دولت عراق مداخله کند و آنچه این روزها در کشور می‌‌گذرد، منازعه‌ای دموکراتیک است.

صدر در توئیتی با بیان اینکه ما برای همه کشورهای منطقه که دوست و برادر ما هستند احترام قائلیم، نوشت: تمایل دارم تا موارد مهمی را در رابطه با سیاست‌مان در تعامل با کشورهای منطقه در مرحله آتی ذکر کنم که در دو سطح است:
سطح نخست: کشورهای همسایه که در امور داخلی عراق مداخله نکرده‌اند، برای تحکیم روابط و همکاری با آنها در پروژه‌ها و طرح‌های مشترک در حوزه‌های امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی، آموزشی، صنعتی و تبادل تجربیات، فعال‌سازی نقش دیپلماسی مشترک تلاش خواهیم کرد و عراق به هیچ عنوان در امور داخلی آنها دخالت نخواهد کرد.

سطح دوم: کشورهایی که در امور سیاسی و امنیتی و غیره عراق مداخله آشکار دارند، تعامل با آنها به شکل زیر خواهد بود:

نخست: گفت‌وگوها در سطح عالی برای جلوگیری از مداخلات، اگر به درخواست‌ها پاسخ دهند که مورد استقبال قرار می گیرد و الا به روش‌های دیپلماتیک و بین‌المللی معروف برای ممانعت از این مداخلات توسل خواهیم جست.

دوم: حفاظت از مرزها و گذرگاه‌ها و فرودگاه‌ها و تشدید تعامل با آنها و در صورت ناکافی بودن، کاهش تعاملات اقتصادی و یا موارد دیگر.

سوم: هر گونه اقدامی که خدشه به حاکمیت عراق قلمداد شود، مقدمه‌ای برای کاهش حضور دیپلماتیک و یا دیگر اقدامات قاطعانه معمول در سطح جهان و منطقه خواهد بود.

صدر ادامه داد: در همه این موارد، عراق هیچگونه مداخله‌ای در امور هیچ یک از کشورهای همسایه نخواهد داشت و همچنین اراضی عراق نیز ابدا مکانی برای آسیب زدن به آنها نخواهد بود به ویژه با کشورهایی که به حاکمیت کامل عراق احترام می‌گذارند و با مردم و دولت عراق نگاه از بالا ندارند.

از همین رو اجازه نخواهیم داد تا هیچ کشوری در انتخابات عراق و نتایج آن و نیز ائتلاف‌بندی‌ها و تشکیل دولت برآمده از انتخابات و غیره مداخله کند، هر آنچه این روزها در عراق روی می دهد، منازعه دموکراتیک میان افراد یک ملت است و نیازی به مداخله منطقه‌ای نیست.

رهبر جریان صدر اظهار داشت: همانطور که ما به حاکمیت همه کشورهای همسایه اعم از کویت، عربستان، اردن، ایران، سوریه و ترکیه احترام قائلیم و در امور آنها مداخله نمی‌کنیم و خواهان دوستی و برادری و تعامل به مثل آنها در چارچوب منافع مشترک هستیم و اراضی آنها جایگاهی برای تصفیه حساب ما با دشمنانی نظیر تروریست‌ها و غیره نیست، آنها هم باید به این موارد پایبند باشند.

وی در پایان نوشت: موارد ذکر شده را پایه و اساس صلح در منطقه می‌دانم و عراق از تلاش برای تقویت مناسبات با آنها و ایفای نقش میانجی میان آنها و موارد دیگر (اگر بخواهند) دریغ نخواهد کرد و تعامل ما با آنها به هیچ عنوان بر اساس منافع طائفی یا فردی نخواهد بود.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10