شما اینجا هستید : صفحه اصلی » روسیه » بحران بلاروس - تحلیل رسانه های بین المللی » بلاروس ۳ روزنامه نگار را در ادامه روند سرکوب رسانه‌ها بازداشت کرد

بلاروس ۳ روزنامه نگار را در ادامه روند سرکوب رسانه‌ها بازداشت کرد

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نیروهای امنیتی بلاروس روز دوشنبه سه روزنامه‌نگار را در محل کارشان در دفتر یک روزنامه مستقل بازداشت کردند.

انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس (BAJ) اعلام کرد که سردبیر و دو روزنامه‌نگار روزنامه «رجیونالنایا گازتا» بازداشت شده‌اند.

این انجمن همچنین خبر داد که درحال حاضر ۳۲ روزنامه‌نگار در بازداشت، در انتظار محاکمه یا در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان هستند.

صاحب نظران سیاسی این اقدام دولت بلاروس را در ادامه «سرکوب بی امان رسانه‌ها و کنشگران جامعه مدنی» ارزیابی می‌کنند.

آندری باستونتس، رئیس انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس گفت: «مقام های بلاروس با پیگردها و بازداشت های مداوم، زندگی را برای روزنامه نگاران مستقل در این کشور به جهنم تبدیل کرده‌اند.»

او گفت: «گویی مقام‌های بلاروس تصمیم گرفته‌اند روزنامه‌نگاری در کشور باقی نگذارند.»

بلاروس دسترسی به چندین رسانه مستقل را محدود و برخی از روزنامه نگاران را بازداشت کرد
رژیم بلاروس کنشگر بازداشت‌ شده را این بار در برابر خبرنگاران به صحنه آورد
حساب‌های بانکی انجمن قلم بلاروس مسدود شد
همزمان با بازداشت این سه روزنامه‌نگار، حساب‌های بانکی انجمن قلم بلاروس نیز توسط مقام های این کشور مسدود شد. انجمن قلم بلاروس، انجمنی از نویسندگان به رهبری سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۵ است.


خانم الکسیویچ که یکی از اعضای شورای هماهنگی مخالفان دولت بلاروس است، سال گذشته پس از احضار برای بازجویی، کشورش را ترک کرد.

از سوی دیگر دادگاهی در مینسک روز دوشنبه احکام زندان از ۵ تا ۹ سال را برای ۱۱ نفر صادر کرد. این افراد متهم شده بودند که در پی برنامه‌ریزی برای یک کارزار مجازی بوده‌اند.

یوگنی پروپولسکی ۲۶ ساله که به هشت سال زندان محکوم شده است در جریان برگزاری دادگاه گفت که بازجویان او را مورد شکنجه قرار داده‌اند تا مجبور به اعتراف کند.

مرکز حقوق بشر ویاسنا از این یازده نفر به عنوان زندانیان سیاسی یاد کرد و گفت که در حال حاضر ۵۶۲ نفر در بلاروس زندانی هستند.

این مرکز حقوق بشری همچنین خبر داد که کنشگران جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر در بلاروس روز دوشنبه در شهرهای برست و پینسک با پیگرد مواجه شدند.

بلاروس پس از انتخاب الکساندر لوکاشنکو برای ششمین دوره در مقام ریاست جمهوری که به ادعای غرب و مخالفان با تقلب اتفاق افتاده است، شاهد ماه‌ها تظاهرات بود.

مقامات بلاروس با سرکوبی گسترده و خشن به اعتراض مخالفان پاسخ دادند. بر اساس برآوردهای انجام شده در جریان این سرکوب حدود ۳۵ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

بازداشت روزنامه‌نگاران و بازرسی دفاتر رسانه‌های مستقل در حالی انجام شده است که برخی چهره‌های برجسته مخالف زندانی یا مجبور به ترک کشور شده‌اند.

کشورهای غربی با اعمال تحریم‌هایی علیه بلاروس به این سرکوب‌ها پاسخ داده‌اند. اتحادیه اروپا پس از آن که بلاروس در ماه مه یک هواپیمای مسافربری را برای بازداشت یک روزنامه‌نگار مخالف مجبور به فرود در فرودگاه مینسک کرد، تحریم‌ها علیه این کشور را افزایش داد.

دولت بلاروس نیز در پی این تصمیم اتحادیه اروپا دستور توقف همکاری با این اتحادیه را در زمینه جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی صادر کرد.

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس و رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات آگوست ۲۰۲۰ که روز دوشنبه برای دیدار با اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به واشنگتن سفر کرده است، گفت: «حاکمان بلاروس برای ساکت کردن مردم قدرت و اسلحه دارند اما ما یک سال است که در مقابل آنها ایستاده‌ایم.»

 

 

 

منبع:https://per.euronews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰