شما اینجا هستید : صفحه اصلی » آمریکا » انتخابات ریاست جمهوری - تحلیل رسانه های بین المللی » حملات خمپاره‌ای در کابل در جریان نماز عید قربان

حملات خمپاره‌ای در کابل در جریان نماز عید قربان

 
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

هنگام ادای نماز عید قربان در کابل،  دست‌کم سه خمپاره شلیک شد که در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان در کابل فرود آمدند اما شلیک این خمپاره‌ها نتوانست نماز عید را مختل کند.

مقام‌های امنیتی افغان می‌گویند این خمپاره‌ها از منطقه «پروان سه» در حوزه هشتم شمال شهر به سمت مرکز شهر شلیک شده است. نیروهای امنیتی منطقه محل شلیک خمپاره‌ها را بسته‌اند و بررسی‌های امنیتی شروع شده است.

از تلفات ناشی از این شلیک‌ها که در مناطق باغ علی‌مردان، چمن حضوری و منابع بشری فرود آمده‌اند،‌ گزارشی در دست نیست.

وحیده عمر، مشاور ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گوید: «راکت‌های کور بودند. راکت‌هایی که سال‌ها است از سوی ملیشه‌های اجیر شده بیگانگان بر سر این شهر باریده‌اند. مراسم عید در تمام شهر و در ارگ بدون توقف جریان دارد. عید سرباز مبارکتان باد!»

 

هواداران طالبان شلیک موشک‌ به مرکز پایتخت افغانستان را جشن گرفته‌اند؛ هرچند این گروه تاکنون مسئولیت رسمی موشک‌باران کابل را به عهده نگرفته است.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان که در مراسم نماز عید حضور داشت و از این انفجارها حتی تکان هم نخورد، گفت که گروه طالبان نشان داده است که اراده‌ای برای صلح ندارد و «تصمیم‌گیری ما بر این اساس خواهد بود».

او عید امسال را عید سرباز خواند تا به فداکاری‌های سربازان کشور در گرماگرم حملات گروه طالبان ارج گذاشته شود.

 

آقای غنی همچنین بر ضرورت حمایت ملی از نیروهای امنیتی دفاعی کشور تاکید کرد و افزود که افغانستان امسال افغانستان ۲۰ سال پیش نیست.

رئیس‌جمهور افغانستان می‌گوید که هفته گذشته روی برنامه‌ای برای چیره شدن بر اوضاع کار کرده است و ظرف سه تا شش ماه آینده، اوضاع به سود دولت مرکزی افغانستان تغییر می‌کند. گروه طالبان پس از اعلام خروج نیروهای خارجی بر حملات خود افزوده و توانسته است بیش از ۱۵۰ شهرستان این کشور را تصرف کند.

او دیروز در سفر به هرات نیز گفت: «خواهش من این است که این سه تا شش ماه آینده را مهم‌ترین مرحله سال‌های اخیر تلقی کنید تا بتوانیم اول جمهوریت، ارزش‌ها، استقلال و آزادی خود را حفظ کنیم. اینک وقت آن است که هویت ملی خود را ثابت کنیم و ایستادگی کنیم.»

 

 

منبع:https://www.independentpersian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰