شما اینجا هستید : صفحه اصلی » عراق » دولت کاظمی - تحلیل رسانه های بین المللی » صدری های بی تجربه در سودای دولتداری

صدری های بی تجربه در سودای دولتداری

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
طرفداران جنبش صدر تجربه مدیریت شرایط پیچیده و دشوار داخلی را ندارند. آنها برای سال های طولانی از شرایط کشور و دولت ها سود برده اند و در مقصر دانستن دولت ها برای فساد استاد شده اند و این در حالی است که یک سوم کارمندان دولتی که مسئولیت مدیریت موسسات را بر عهده دارند، به آنها وابسته بوده اند.

مقتدی صدر از بلوک سیاسی سائرون در 30 سپتامبر متعهد شد که در صورت پیروزی در انتخابات سراسری و اکتساب سمت نخست وزیری توسط یکی از اعضای جنبش او، برنامه خود را برای مدیریت دولتی ظرف سه سال اجرا کند. صدر این وعده را در مقابل اقامتگاه خود در شهر کوفه مطرح کرد. برنامه وعده داده شده ساخت مدارس و بیمارستان ها، محدود کردن دسترسی به نهادهای دولتی، تامین امنیت اجتماعی و پیشرفت در بخش های کشاورزی و صنعت را شامل می شود.

جنبش طرفداران صدر از 27 نوامبر در حال ارسال این پیام به مخالفان خود هستند که این روحانی شیعه بزرگترین پایگاه مردمی را دارد و می تواند حامیان خود را در تظاهراتی با خواسته تشکیل دولت توسط او، بسیج کند.

در سطح بیرونی، صدر به ظاهر تلاش می کند تا نشان دهد که جنبش طرفداران او یک نیروی سیاسی معتدل و فعال است. با این حال، اشتیاق شدید صدر به تشکیل دولت برای بسیاری خالی از نگرانی و تردید نبوده است. او همچنین گفته است در صورتی که جنبش طرفداران صدر مسئول تشکیل کابینه شود، او همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا «آبرو و شهرت پدران» خود را حفظ کند. صدر از یک خانواده مذهبی شیعه است.

ستار جبار، یک نماینده پارلمان عضو ائتلاف سائرون صدر، در گفت و گو با المانیتور درصدد توجیه تلاش های ائتلاف خود برآمد: «سائرون در همه دوره های انتخاباتی بزرگ ترین بلوک بوده است و ما در این انتخابات نیز بزرگ ترین بلوک را خواهیم داشت. این چیزی است که خیابان به ما می گوید. به همین دلیل است که نخست وزیری باید 100درصد از اعضای جنبش صدر باشد و همه اقدامات لازم برای موفقیت در داخل و خارج صورت گرفته است.»

عبدالرحمن الجبوری، رئیس آکادمی توسعه حکمرانی و رهبری سیاسی، در گفت و گو با المانیتور توانایی جنبش صدر در اداره یک دولت موفق را زیر سوال برد و گفت: «اصلاحات داخلی که جنبش صدر می خواهد به اجرا درآورد و برنامه اخیر اعلام شده که با آرمان های حامیان و اعضای ائتلاف سائرون مطابقت و همخوانی ندارد، نمی توانند برای باقی عراقی ها امنیت، آزادی و رفاهی که آرزویش را دارند، به ارمغان آورند.» او افزود: «طرفداران جنبش صدر تجربه مدیریت شرایط پیچیده و دشوار داخلی را ندارند. آنها برای سال های طولانی از شرایط کشور و دولت ها سود برده اند و در مقصر دانستن دولت ها برای فساد استاد شده اند و این در حالی است که یک سوم کارمندان دولتی که مسئولیت مدیریت موسسات را بر عهده دارند، به آنها وابسته بوده اند. این ها درباره سطح داخلی صدق می کند. در روابط بین الملل که به مدیریت منافع متقابل بین عراق و جهان و نمایندگی یک دولت پیچیده نیاز است و در شرایطی که منافع شرق و غرب در منطقه درهم تنیده و متضاد است، جنبش صدر نخواهد توانست در پیشبرد امور موفق عمل کند. شرایط چندان مطابق میل جنبش طرفداران صدر نیست.» الجبوری در ادامه اشاره کرد: «ما تاکنون هیچ سیاستمدار، نماینده پارلمان یا نیروی اجرایی در جنبش صدر را ندیده ایم که در روابط خارجی برتری خاصی داشته باشد. مواضع جنبش بداهه است. همه دلایل ذکر شده به این معناست که اگر جنبش صدر بر رهبری دولت آتی إصرار ورزد، دولت تشکیل شده توسط این جنبش مبتنی بر بسیج داخلی و منزوی از جهان خارج خواهد بود.»

با این حال صباح عکیلی، یک عضو دیگر جنبش صدر در پارلمان عراق، به المانیتور گفته هیچ مانعی وجود ندارد که مانع از شکل گیری کابینه توسط جنبش شود: «جنبش طرفداران صدر بر سمت نخست وزیری تمرکز دارد و آن را راهی برای بازسازی کشور و پایان دادن به فساد می داند.» این نماینده مجلس درباره تاکتیک های جنبش اظهار داشت: «ما به پایگاه گسترده مردمی خود، نفوذ قابل توجه در داخل عراق و روابط با متحدان آتی متکی هستیم و هماهنگی با این متحدان را از همین حالا آغاز کرده ایم.» عکیلی افزود: «خواسته جنبش برای تشکیل دولت بی اساس نیست. جنبش صدر 4 تا 5 میلیون طرفدار دارد. این حقی است که هر حزبی می تواند مطالبه کند. جنبش صدر مدت ها قبل از انتخابات روی این هدف متمرکز شده و برای آن تلاش کرده است. امروز، شرایط تحقق این خواسته که سمت نخست وزیری را داشته باشد تا تغییری اساسی و همه جانبه ایجاد کند، دارد.»

عباس عبود، سردبیر روزنامه الصباح عراق، باور دارد که شرایط به این سادگی ها نیست. او به المانیتور گفت: «بخت موفقیت پروژه جنبش طرفداران صدر را می توان با اندکی محاسبات تخمین زد. انتصاب نخست وزیر در عراق به بزرگی بلوک پارلمانی بستگی ندارد، بلکه به اتحادها و ائتلاف های پس از انتخابات و اجماع بین تهران، واشنگتن و نجف بستگی دارد.»
احسان الشمری، رئیس مرکز تفکر سیاسی عراق، درباره ادعای جنبش طرفداران صدر در رابطه با تصدی سمت نخست وزیری به المانیتور گفت: «این بخشی از تبلیغات انتخاباتی و پیام هایی است که به نیروهای شیعه فرستاده می شود مبنی بر اینکه آنها باید نظر جنبش را درباره چهره ای که در این سمت خدمت خواهد کرد، در نظر بگیرند. این تبلیغات همچنین پیامی به اهل سنت، کردها و خارج از عراق است مبنی بر اینکه جنبش صدر یک نیروی فعال است و در آستانه مرحله جدیدی قرار دارد.» الشمری افزود: «جنبش طرفداران صدر احساس می کند که یک اتحاد اعلام نشده بین دیگران وجود دارد و این اتحاد می خواهد در روند انتخاب نخست وزیر جدید، نظر جنبش صدر را نادیده بگیرد.» او در ادامه گفت: «صدر و طرفداران او درباره اصلاحات صحبت می کنند، اما این برنامه اصلاحات هیچ جدول زمانی یا برنامه کاری مشخصی نداشته است. مشابه همه برنامه های قبلی نیروهای دیگر است. این برنامه اصلاحات موفق نخواهد شد مگر آنکه یک اراده سیاسی به نفع برنامه کابینه بعدی وجود داشته باشد.»

ظاهرا جنبش طرفداران صدر در آستانه انتخابات پارلمانی سعی داشته نیروی خود را نشان دهد تا بتواند صدای خود را به گوش عموم برساند، بر حضور خود تاکید کند و نشان دهد که نتیجه انتخابات هر چه باشد، این جنبش صدر است که در روند سیاسی حرف آخر را می زند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10