شما اینجا هستید : صفحه اصلی » فلسطین اشغالی » منازعه ایران و رژیم - نگاه تحلیل گران پرونده » جت های اسراییلی در ایتالیا چه می کنند؟

جت های اسراییلی در ایتالیا چه می کنند؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
نیروی هوایی اسراییل خبر داده است که هفته گذشته ۶هواپیمای اف٣۵اسراییل به مانور مشترک آمریکا و بریتانیا در ایتالیا پیوسته اند.طبق این اعلامیه هدف از پیوستن به این مانور بهبود در توانایی و عملکرد این ۶فروند اف ٣۵ای است که اسراییل در سال ٢٠١۶اقدام به خریداری آن کرده بود.

در عین حال این تقریبا اولین ماموریت البته آزمایشی این هواپیماها در پایگاههای با فاصله دور و منطقه ای ناآشنا است.در عین حال هدف های دیگر این تمرین نظامی دفاع از آسمان اسراییل،عملیات هوا به هوا و هوا به زمین و همچنین پشتیبانی هوایی از نیروهای زمینی و سایر سناریوها در خاک دشمن عنوان شده است.
با این همه یک افسر ارشد به یک روزنامه اسراییلی گفته است این تمرین تاحدی خلبانان ما را برای استفاده از هواپیماهای جنگنده علیه نیروهای ایرانی آماده می کند.یک مقام ارشد اسراییلی هم تاکید کرده است که ایران در کانون تمرکز ما قرار دارد.قرار است مانور نظامی مشترک اسراییل با آمریکا،بریتانیا و ایتالیا که از ۶جون آغاز شده است تا ١٧جون ادامه پیدا کند.
ایا هدف اسراییل و نتانیاهو از شرکت در این مانور شبیه سازی حمله به ایران است؟فاصله هوایی اسراییل با ایتالیا تقریبا مشابه با ایران است.فاصله هوایی بین تل اویو و رم حدود٢٣٢٠کیلومتر برابر با ٣ساعت و ٢٢دقیقه و فاصله هوایی میان تهران و تل اویو در حدود ١٧٨٩ کیلومتر برابر با ٢ساعت پرواز است.
ممکن است نتانیاهو طی روزهای آینده و برای نجات خود از سقوط سیاسی دست به اقدامات غیر قابل پیش بزند تا هم حضور قدرت را در قدرت تثبیت کند و هم تلاش ٣ماهه برای احیای برجام را برباد دهد.البته این فقط یک احتمال است و ممکن است هیچگاه بوقوع نپیوندد.
البته در این میان پرسش مهمی نیز مطرح می شود که چرا نیروی هوایی اسراییل در مانور مشترک آمریکا و بریتانیا به عنوان دو طرف مهم مذاکرات وین مشارکت می کند؟آیا این دو کشور می خواهند ایران را برای بازگشت به تعهدات برجامی تحت فشارهای فزاینده و البته غیرمستقیم و نیابتی قرار دهند و به ایران نسبت به عواقب عدم چنین بازگشتی هشدار دهند؟

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰