شما اینجا هستید : صفحه اصلی » عراق » روابط خارجی عراق - تحلیل رسانه های بین المللی » هیئت عراقی برای بررسی پرونده آب‌های مشترک به تهران سفر می‌کند

هیئت عراقی برای بررسی پرونده آب‌های مشترک به تهران سفر می‌کند

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
وزیر منابع آبی عراق خبر داد که طی ۱۰ روز آینده یک هیئت رسمی عراقی برای بررسی اختلافات دو کشور بر سر آب‌های مشترک به تهران سفر خواهد کرد.

«مهدی رشید الحمدانی»، وزیر منابع آبی عراق، خبر داد که طی ۱۰ روز آینده یک هیئت رسمی عراقی برای بررسی اختلافات دو کشور بر سر آب‌های مشترک به تهران سفر خواهد کرد.

الحمدانی طی اظهاراتی مطبوعاتی تأکید کرد که ایران می‌خواهد که پرونده آب‌های مشترک را به توافق‌نامه الجزایر (امضاشده در ۱۹۷۵) پیوند بزند که پروتکل خاصی درباره مسائل آب‌های مشترک دارد و افزود که وزارت منابع آبی عراق می‌کوشد این دو پرونده را از هم جدا کند چون توافق‌نامه الجزایر بیشتر ابعاد سیاسی دارد و مسائل سیاسی آن به وزارت منابع آبی ارتباطی پیدا نمی‌کند ضمن اینکه موضوع اختلافات فراتر از مسئله شط‌العرب و مسائل مرزی است.

او گفت که ایران بر این موضوع پافشاری می‌کند هرچند اخیرا شاهد انعطاف در موضع ایران بوده‌ایم.

وی افزود که هیئت عراقی تا ۱۰ روز آینده به تهران سفر خواهد کرد و ایران نیز با این مذاکرات موافقت کرده است.

الحمدانی گفت که هدف از این مذاکرات آزاد کردن سهم عراق از آب‌های مشترک ازجانب ایران است و افزود: «می‌دانیم که امسال سال کم‌بارشی بوده و همه از این وضعیت آسیب دیده‌اند و ذخایر آبی ایران و ترکیه هم کم شده، اما باید همه در این ضرر برابر باشند».

او افزود که حرف هیئت عراقی در تهران این است که «منطقی نیست که ایران حجم بیشتر آب را برای خود نگه دارد و هیچ سهمی برای عراق قائل نشود» و افزود که این خلاف همه معاهده‌ها و میثاق‌های بین المللی در عرصه منابع آبی است.

وزیر منابع آبی عراق پیش‌بینی کرد که ایران پاسخی مثبت به این خواسته‌های عراق بدهد و افزود که موافقت ایران با پذیرش هیئت عراقی و مذاکره در این باره نشان‌دهنده حسن نیت طرف ایرانی است.

وی ابراز اطمینان کرد که دو طرف در این باره به تفاهم خواهند رسید و افزود که شکی نیست که بستن آب به روی کشور همسایه به نفع هیچ کس نیست.

کاهش منابع آبی به‌خصوص در استان دیالی که در همسایگی ایران که در آن کشاورزی رونق بسیار دارد موجب مشکلات جدی شده است.

مدیر دایره محیط زیست استان دیالی گفت که حجم ذخایر آبی دریاچه حمرین پس از توقف جریان آب ازجانب ایران به ۲۹۰ میلیون مترمکعب رسیده که کم‌ترین حد از سال ۲۰۰۳ است.

او خواستار حفاری چاه‌ و کاهش هدررفت آب در اطراف این دریاچه شد.

«عبدالخالق العزاوی»، نماینده مجلس عراق، نیز ضمن تأکید بر مذاکرات عراق با تهران و آنکارا درباره اختلافات آبی گفت که این بحران موجب نگرانی در سطح عمومی مردم به‌خصوص در استان دیالی شده است.

هفته گذشته وزیر منابع آبی عراق از تغییر مسیر سه رودخانه مشترک توسط ایران و به صفر رسیدن منابع آبی سد دربندخان خبر داده بود.

او گفت که ورودی آب به سد دربندخان در استان سلیمانیه به صفر رسیده و حجم آب در دریاچه حمرین نیز برای چهارمین سال پیاپی کاهش یافته است.

الحمدانی تأکید کرد که عراق در حال بررسی گزارش ها درباره حفر کانال توسط ایران برای منحرف کردن مسیر رودخانه های مشترک است و افزود که ایران تاکنون مسیر سه رودخانه مشترک را تغییر داده است.

او گفت که به زودی برای مذاکره با مقامات ایرانی درباره آب های مشترک به ایران سفر خواهد کرد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰